Alpsteel Türkçe Bayrak

Otomat Çelikleri

Otomat çelikleri, genellikle hızlı talaş alma işleminde talaşların kırık çıkmasıyla, talaşlı imalat maliyetleri düşük çeliklerdir. Taşıdıkları kolay işlenebilirlik özelliklerinden dolayı, bu çelikler çok milli ve revolver torna tezgâhlarında yapılan boyuna ve alın tornalama, diş açma, matkapla delme, raybalama gibi talaş kaldırma işlemlerine en uygun çelikler olarak tanımlanırlar.

Çelik malzemelerden istenen özellikler arasında talaşlı işlenebilirlik kabiliyeti önem arz eder. İmalat aşamasında, yüksek kesme hızları ve buna bağlı olarak işlem zamanı, takım ömrü, iyi yüzey kalitesi, daha düşük kesme kuvvetler, diğer faktörlerle birlikte malzeme kalitesiyle de direkt alakalıdır. Bu kaliteyi sağlamak amacıyla otomat çelikleri geliştirilmiştir.

Otomat çelikleri karbon oranı %0,07-0,60 arasında değişen ve kükürt oranı %0,15 ile % %0,40, fosfor oranı %0,07-0,10 arasında olan çeliklerdir. Kükürt ve fosforun diğer tüm kalitelerde azaltılmaya çalışmasına karşın, talaşlı işlem kabiliyetini artırmasından dolayı otomat çelikleri içine özellikle ilave edilir. İlave edilen bu elementler malzemede metalik kırılganlık sağlayarak, kısa kırılgan talaş oluşumunu sağlar. Bunun yanı sıra kükürt ve fosfor ilavesi yağlama etkisi yaparak, parça dayanımının artmasına, temiz yüzey elde edilmesine imkân tanır.

Otomat çelikleri kurşun ile alaşımlandırılmış şekilde de bulunabilir. İlave edilen kurşun çeliğe mekanik özeliklerini değiştirmemekle birlikte yağlama özelliğini artırır.

Otomat Çeliklerin Kullanım Alanları ve Özellikleri:

Otomat çelikleri, süratli ve seri üretim yapabilen torna ve otomat tezgâhlarında;

  •  Tezgâhın işleme hızına uygun yüksek kesici kalem ömrü,
  •  İş parçalarının kolay işlenmesini ve tezgâhtaki rahat hareketini mümkün kılan iyi bir talaş kırılganlığı,
  •  Çok düşük kesme kuvvetleri gereği,
  •  İşlenen parçada iyi bir yüzey kalitesi,
  •  Dar ölçü toleransları sağlamaktadır.

Bu özelliklerin toplamında işlenme kabiliyetinin üst düzey olması sonucu;

  •  Otomotiv sanayi için değişik tür bağlantı elemanları,
  •  Makine ve teçhizat üreten endüstri kollarında ve inşaat sektöründe,
  •  Konstrüksiyon elemanları üretiminde,
  •  Hassas mekanik parçalar üreten endüstri kollarında ( optik cihaz ve ölçü cihazları) kullanılmaktadır.
Otomat Çeliği
Scroll to Top